Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života
Publikoval 24. 2. 2018 autor Martin. Štítky kultura.
Břevnovský klášter (plným názvem Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch. Od počátku v něm sídlí mnišská komunita benediktinů, která sem přišla z německého kláštera Niederaltaich. U příležitosti 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Klášter jako celek s bazilikou svaté Markéty a s Markétskou zahradou je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Klášter má nejstarší tradici vaření piva v celé České republice. Navštívil jsem tuto úžasnou "živou" památku v rámci semináře a komentované prohlídky Bohumila Vurma (pragamystica.cz)
Publikoval 4. 11. 2017 autor Martin. Štítky kultura.
Obecní dům (původním názvem Obecní dům Král. hl. města Prahy, nazývaný též např. Obecní dům u Prašné brány nebo Reprezentační dům hlavního města Prahy) čp. 1090 je jedna z nejznámějších secesních staveb v Praze. Na místě dnešního Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Málokoho tedy překvapí, že vznik tohoto domu i jeho historie je úzce spjatá s polotajnou organizací Svobodných zednářů. Po jejich odkazu a symbolech jsem pátral při komentované prohlídce a semináři Bohumila Vurma.
Publikoval 4. 11. 2017 autor Martin. Štítky kultura.
Kostel Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám, nebo kostel Panny Marie před Týnem) se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti Staroměstského náměstí. Jeho stavba probíhala od poloviny 14. století do prvních desetiletí 16. století. Patří mezi umělecky nejvýznamnější pražské kostely a to jak po stránce architektonické, tak svým dochovaným vnitřním mobiliářem. Jeho západní průčelí obrácené k náměstí tvoří jednu z nejznámějších dominant Prahy. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, jedním z nich je Týnská škola.
Procházím tichým chrámem se zatajeným dechem. Jen malá skupinka posluchačů výkladu Bohumila Vurma, historika a badatele nad tajemnem. Procházka historií …s fotoaparátem po ruce :o)
Publikoval 17. 10. 2017 autor Martin. Štítky akce, cesty, kultura.
Zámek Troja (známý též jako Trojský zámek) je barokní stavba v pražské městské části Troja postavená v letech 1679–1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka jako letní sídlo kde pobýval zde se svou chotí Klárou a dcerou. Nachází se na pravém břehu řeky Vltavy, v jeho areálu se nalézá také několik hospodářských stavení, včetně konírny. K zámku patřila i vinice a kaplička svaté Kláry, která je dnes součástí Botanické zahrady. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zámeckou zahradou s mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm.
Procházím se sály zámku, zkoumám detaily fresek a soch a zaujatě poslouchám odborný výklad historika, znalce umění a vína a charismatického vypravěče Bohumila Vurma, jehož komentované prohlídky Trojského zámku jsem právě účastníkem. Skvělý zážitek :o)
Publikoval 12. 10. 2017 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Mezinárodní festival světla, který se odehrává v historickém centru Prahy. Známá i tajemná místa Prahy ožila tvorbou předních českých a světových umělců z oblasti audiovizuálního umění. Venkovní světelné instalace. Architektonické video-mappingy. Workshopy. Moderní audiovizuální umění. Light art.
Celý jeden večer jsem obcházel s fotoaparátem jednotlivé instalace a prožíval opravdu nevšední zážitky. Světla, zvuky, vůně. Sdílené pocity očarování. Oči doširoka otevřené a uši nastražené. Až jsem občas "zapomínal", že mám v ruce fotoaparát :o)
Publikoval 2. 9. 2017 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Pátý ročník babypunkového festivalu v zahradách zámku Kačina u Kutné hory. Neuvěřitelně barevná a živá směsice hudby, divadla, nejrůznějších workshopů a zábavných nápadů pro děti i dospělé. Navštívil jsem tuhle akci už potřetí a byl jsem opět nadšený. Co se týče propojení zábavy pro děti a dospělé nemá myslím Kefír u nás ani ve světě obdobu a konkurenci. Díky, Kašpárku, příští rok přijedeme zase!! :o)
Publikoval 26. 8. 2017 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Multikulturní festival plný vůní, chutí, barev a rytmů. Barevná devítka se již několik let odehrává v Parku Podviní v Praze 9 - Vysočanech. Tradiční hudební a taneční vystoupení, umělců z Mongolska, Vietnamu, Peru, Mexika, Moldavska, Ruska či Indie. Exotické tance, živelná etnická hudba, neodolatelné jídlo a pití, ale i stanoviště s rukodělnou výrobou a dílničkami pro děti.. Ochutnávky specialit z Japonska, Brazílie, Argentiny, J.A.R., Afgánistánu, Norska, Arménie, Senegalu, Nigérie, Bulharska, Indonésie nebo Gruzie. Pro mě osobně, s fotoaparátem na krku, je to především úžasná podívaná. Pestrá paleta zajímavých lidí, rozdávající úsměvy, stírající rozdíly mezi národnostmi a etniky. Přibližující se jeden k druhému bez předsudků a s důvěrou. Umělců, vystupujících na pódiu, i prostých prodavačů či kuchařů ve stáncích kolem.... Díky za tahle setkání :o)
Publikoval 11. 3. 2017 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Tribal Prague je taneční festival, spojující ve dvou večerních show krásu ATS, tribal fusion, burlesque fusion a dalších příbuzných stylů. Každoročně se ho účastní tanečnice z celé Evropy i zámoří. Show jsou nabitá pestrostí a vysokou kvalitou vystoupení. Letos jsem byl se svým fotoaparátem u toho a byl to výjimečný zážitek. :o)
Publikoval 4. 2. 2017 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a 17. století, krásné prostory mázhausu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…
"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)
Již potřetí jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, za ruku vzal svou dceru Veroniku, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ....cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní grand v kloboučku s pérkem mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu ..."Kostky čekají!" Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století ...... Díky :o)
Publikoval 8. 9. 2016 autor Martin. Štítky kultura.
Sedmnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2016 v Praze Vysočanech. Tradiční akce, dravá hudba, známé i (pro mě) nové kapely ...... a radost fotit :o)