Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Otisky Orlických hor

Publikoval 30. 12. 2016 autor Martin. Štítky ze života.

Jdu podél potoka. Nohy se mi po lýtka boří do sněhu. Slunce se ostře odráží od sněhových polštářů, které jen občas přerušují stopy zvířat. O kus výš je cesta. Tam se ke zvířecím otiskům přidávají ty lidské. Mrzne a odpolední světlo žloutne. Mhouřím oči. Křehnou mi prsty. Rukavice mám v kapse, ale copak si je mohu nasadit? Co když hned za dalším stromem bude něco, co budu chtít otisknout v čase sklem fotoaparátu? A tak na prsty jen dýchnu a promnu dlaně. Otisky zvířat i lidí ve sněhu za pár dní zmizí. Ty moje snad vydrží o něco déle :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Kalendář 2017

Publikoval 17. 12. 2016 autor Martin. Štítky produktové.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek

Napříč Prahou přes tři jezy

Publikoval 28. 9. 2016 autor Martin. Štítky akce.

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu. Letos jsem měl možnost splout trasu tohoto závodu na raftu s fotoaparátem v ruce a byl to velmi příjemný zážitek. Vnímat město, které miluji, z "žabí" perspektivy bylo skvělé! :o)

Železniční most Národní divadlo Karlův most
ústí Čertovky Mánesův most Štefánikův most

Podviní 2016

Publikoval 8. 9. 2016 autor Martin. Štítky kultura.

Sedmnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2016 v Praze Vysočanech. Tradiční akce, dravá hudba, známé i (pro mě) nové kapely ...... a radost fotit :o)

Podviní Trabandita a Reverend (Jarda Svoboda a Fanda Holý) Phil Shoenfelt a Southern Cross
Zuby Nehty BBP Podzemní orchestr STO ZVÍŘAT

KEFÍR 2016

Publikoval 3. 9. 2016 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Čtvrtý ročník babypunkového festivalu v zahradách zámku Kačina u Kutné hory. Neuvěřitelně barevná a živá směsice hudby, divadla, nejrůznějších workshopů a zábavných nápadů pro děti i dospělé. Navštívil jsem tuhle akci už podruhé a byl jsem opět nadšený. Co se týče propojení zábavy pro děti a dospělé nemá myslím Kefír u nás ani ve světě obdobu a konkurenci. Díky, Kašpárku, příští rok přijedeme zase!! :o)

Kašpárek Buchty a loutky živý jukebox
Kačina aquabely Lenka Dusilová a Baromantika
Buty Wohnout THE CORRESPONDENTS
JANA KIRSCHNER Blaas of Glory Kašpárek v rohlíku

Šobes

Publikoval 26. 8. 2016 autor Martin. Štítky cesty.

Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se v lokalitě Devět mlýnů uprostřed Národního parku Podyjí, v katastru vinařské obce Podmolí ve znojemské vinařské podoblasti. Díky své poloze na jižním úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje má specifické mikroklima a vína z této vinice patří mezi velmi ceněná. Lokalita je řazena mezi deset nejlepších vinařských poloh v Evropě. Přístupná je buď starou Římskou cestou z Podmolí, nebo snadněji z Hnanic. Já na ni sestoupil z hřebene Dyjského kaňonu po cestě starých Římanů a vinice mě přivítala stánkem a připravenou skleničkou. Bylo z toho nádherné odpoledne plné slunce a vynikajícího vína. Děkuji :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Nový Hrádek u Lukova

Publikoval 25. 8. 2016 autor Martin. Štítky cesty.

Při mém letním putování se náhle vyloupl z lesa. Nenápadný zarostlý v husté vegetaci jednoho z kopcovitých ostrohů nad řekou Dyjí. Rozsáhlá a dobře uchovaná zřícenina hradu plášťového typu, ležící asi 2,5 km jižně od Lukova. Její historie tady na bývalé „železné oponě“ je velmi zajímavá. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1358, jeho zakladatelem je moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, bratr císaře Karla IV. Za následná staletí prošel hrad vlastnictvím mnoha českých, německých ale i polských pánů. Za první republiky užíval hrad Klub českých turistů, který ho zpřístupnil a zřídil zde noclehárnu s kapacitou 20 lůžek. Po roce 1948 se hrad ocitl v přísně střeženém hraničním pásmu a byl zde zakázán vstup. Místní zkazky vypráví i o tom, že se stával „odrazovým můstkem“ pro ilegální útěky přes hranice a tak se na něj hraničáři opravdu soustředili. Znovu zpřístupněn byl až v roce 1992, od roku 1995 je na koruně zdi přední části hradu dřevěný ochoz, ze kterého je nádherný výhled do okolní krajiny a údolí řeky Dyje pod hradem. Když se budete někdy toulat krajinou kolem Dyje, nenechte si Nový Hrádek ujít.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Prázdniny v Telči 2017

Publikoval 31. 7. 2016 autor Martin. Štítky akce, kultura.

35. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Jezdím sem už od šestnácti let. Vždy alespoň na pár dní. Být zase u toho. Cítit to... :o) protože "Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života!" Koncerty, divadlo, toulky krásným městem za poledního žáru i o půlnoci, setkávání se s přáteli za dne v podloubích pohádkového města, i v noci v kempu u kytar ..... to všechno je pro mě Telč a léto v ní. Díky! :o)

Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč Ulický rybník, Telč SLIOTAR , Státní zámek Telč
ASONANCE, Státní zámek Telč Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč
Jamie MARSHALL & the Amplified Acoustic Band, Státní zámek Telč Bratři EBENOVÉ, Státní zámek Telč Marek Eben, Státní zámek Telč

Prázdniny v Telči 2016

Publikoval 31. 7. 2016 autor Martin. Štítky akce, kultura.

34. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Jezdím sem už od šestnácti let. Vždy alespoň na pár dní. Být zase u toho. Cítit to... :o) protože "Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života!" Koncerty, divadlo, toulky krásným městem za poledního žáru i o půlnoci, setkávání se s přáteli za dne v podloubích pohádkového města, i v noci v kempu u kytar ..... to všechno je pro mě Telč a léto v ní. Díky! :o)

Náměstí Zachariáše z Hradce Neřež Neřež a Marie Rottrová
Marie Rottrová Krystyna Skalická a Libor Heřman Szidi Tobias & Band
Szidi Tobias  Cricket & Snail, a violin & accordion duo Divadlo Cylindr

Mount Baker

Publikoval 23. 7. 2016 autor Martin. Štítky cesty.

Mount Baker, nebo také Kuma Kulšan, jak zní jméno, které jí dali původní obyvatelé, konkrétně kmeny Lummijů. Je to aktivní ledovcový stratovulkán patřící mezi Kaskádové sopky v americkém státě Washington, zhruba 50 kilometrů západně od města Bellingham. Hora je nejmladší sopkou na svém sopečném poli, na kterém sopečná činnost přežívá již 1,5 milionu let. Nynější ledovcový kužel je osmdesát až sto čtyřicet tisíc let starý. Většina ostatních sopek v blízkosti vymizela působením ledovců.

Navštívil jsem krajinu kolem Mount Bakeru při své kanadské cestě na pouhý jeden den na krátkodobé visum do USA. Krajina je to magická. Z mlhy se vynořují skalnaté štíty. Z ledových polí táhne chlad a boty mám za chvíli promočené, ale zima mi není. Hřejí mě úchvatné pohledy na nedotčenou horskou přírodu, klid a majestátnost.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 4 5 6 716 17 18 19 »» »»»

© Martin Patočka