Aktuálně - ze života

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Krušné hory

Publikoval 11. 2. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

…a přišla skutečná zima. Jako každý rok o jarních prázdninách mířím s rodinou do Krušných hor. Klínovec, Mariánská, Boží dar, Plešivec… perimetr mých každoročních toulek s fotoaparátem. A každý rok „najdu“ něco nového. Pod nohama křupe sníh, dech se mi v námraze sráží na vousech, zkřehlé prsty tisknou fotoaparát. Ale stojí to za to :o)

Klínovec Klínovec Klínovec
Boží Dar Boží Dar Boží Dar

Chudenínský rybník

Publikoval 6. 1. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Podivná zima se zase letos odehrává. Leden je bez ledu. V podhůří Šumavy u vesničky Chudenín je rybník. Obvykle se na něm v tuto dobu prohánějí bruslaři zabalení do šál a kulichů. Letos ne. Je deset stupňů nad nulou, svítí slunce, blankytně modrou oblohu křižují čáry letadel, rákosí se chvěje ve slabém vánku a rovná klidná hladina rybníka odráží, jako zrcadlo, všechno dění kolem. Příroda si nejspíš usmyslela, že udělá jaro už v lednu. :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Advent v Praze

Publikoval 5. 12. 2017 autor Martin. Štítky ze života.

Začal advent. V Praze na Staroměstském náměstí se rozsvítil Vánoční Strom a zazněly koledy. Ze stánků zavonělo svařené víno a pečená šunka. Turisté i Pražané si začali ladit vánoční náladu. Spousta lidí si stěžuje na "davy" které tu musí člověk překonávat. Ale mně nevadí. Všichni se usmívají, povídají si, popíjejí, zpívají ...a je jim dobře. I mně je dobře a těším se na Vánoce! :o)

Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí

Moravské vinice

Publikoval 2. 12. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Již několik let jezdím, vždy v prosinci, s partou přátel na Moravu "do sklípku". Každý rok je to v něčem jiné. Nemyslím víno, to je pokaždé skvělé a chutné. Ale krajina se vždy chová jinak. Letos byla pod prvním sněhem a byla úchvatná. Toulám se mezi vinicemi u Bořetic pod Kraví horou a pod nohama křupe zmrzlý sníh a led. Od úst jde pára, ale sklenka vína zahřeje i na cestě :o)

Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic
obrazek Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic

Kokořínsko

Publikoval 18. 11. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Podzimní toulky Kokořínskem. Jezdím do těchto končin už mnoho let. První vandry, spaní pod převisy nebo v jeskyních, večerní ohně a spousta kamarádů. Krásné vzpomínky. Prastaré i nedávné. Hladím očima ta místa a je mi dobře.

Kokořínsko Kokořínsko Kokořínsko
Kokořínsko Kokořínsko Kokořínsko, Pokličky
Hrad Kokořín Hrad Kokořín Hrad Kokořín

Jizerskohorské bučiny

Publikoval 14. 10. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Podzimní víkend plný slunce babího léta v podhůří Jizerských hor. Barevné hřebeny bukových lesů. Bublající potoky, strmě padající v nádherných vodopádech. Úžasné výhledy z vrcholků skal. Slunce, proplétající se skrze větve stromů a barvící závěje listí do všech odstínů zlaté. To jsou chvíle, kdy duše fotografa jásá a přede ...vlastně ...nejen fotografa :o)

Cesta všech barev Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny, Ořešník
Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny
Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny

Otisky Orlických hor

Publikoval 30. 12. 2016 autor Martin. Štítky ze života.

Jdu podél potoka. Nohy se mi po lýtka boří do sněhu. Slunce se ostře odráží od sněhových polštářů, které jen občas přerušují stopy zvířat. O kus výš je cesta. Tam se ke zvířecím otiskům přidávají ty lidské. Mrzne a odpolední světlo žloutne. Mhouřím oči. Křehnou mi prsty. Rukavice mám v kapse, ale copak si je mohu nasadit? Co když hned za dalším stromem bude něco, co budu chtít otisknout v čase sklem fotoaparátu? A tak na prsty jen dýchnu a promnu dlaně. Otisky zvířat i lidí ve sněhu za pár dní zmizí. Ty moje snad vydrží o něco déle :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Zima v Krušných horách

Publikoval 10. 3. 2016 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Pod nohama křupe sníh, dech se mění v páru a dlaně jen nerady opouští teplo rukavic, aby se chopily fotoaparátu. Jezdím do Krušných hor o jarních prázdninách už několik let. Obcházím známá místa a pokaždé najdu něco nového, protože zima umí čarovat. Tu něco zaoblí, tu zas přiostří ...ale nikdy ne úplně stejně. Je to vždy velké dobrodružství :o)

Boží Dar Boží Dar Boží Dar
Klínovec Klínovec Fichtelberg

Ve slunci

Publikoval 21. 8. 2015 autor Martin. Štítky ze života.

...slunce zapadá. Oblohu křižují stopy letadel. Modrá střídá žlutou a oranžovou. Ještě chvíli porážejí temnotu noci, která se ale nevyhnutelně blíží. Do té záře vstupuje ženská postava. Je v tom cosi magického. Silueta ženy na zářícím nebi, které patří zapadajícímu slunci.

Prosba dlouholeté kamarádky.

"Udělej mi, prosím, pár fotek.."

"Jistě, moc rád.." :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Kutná Hora

Publikoval 15. 7. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Jak Dole tak i Nahoře.

Začínám Dole, uprostřed temnoty. Hoří tu svíce a je tu ticho. Mihotavé světlo se odráží od gotické klenby a od …kostí. Je jich tu spousty. Tisíce. Ale necítím strach ani bázeň. Vnímám klid a vyrovnanost. Smíření. Se Smrtí i s Životem.

S budováním hřbitovní kaple Všech svatých v Sedleci u Kutné Hory se začalo na počátku 14. století. Dvouvěžová hřbitovní kaple s kostnicí měla dvě podlaží. Nahoře se nacházela kaple a ve spodním patře kostnice. V roce 1421 byla stavba zasažena ničivým požárem založeným husity. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid a v roce 1710  Jan Blažej Santini – Aichel v duchu barokní gotiky navrhl z kostí i ostatní výzdobu.

Kráčím vzhůru. Po kamenných schodech. Po té těžší části Cesty. Zdola Nahoru. Od Temnoty ke Světlu. Zakláním hlavu a ztrácím dech z té výšky nad sebou, která se proplétá mezi gotickými tiárami ohromné stavby až k nekonečné hvězdné obloze nad ní. Strašidelné chrliče střeží mystérium stavitelů katedrál. Temnota mizí, přichází světlo. Po noci den. A stále dokola. V Kruhu. Hledím do úchvatné klenby a usmívám se. Všechno je, jak být má.

Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře, jehož stavba započala roku 1388. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Nebyl totiž vystavěn na popud některé církevní instituce, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou Horou a sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl kostel také vybudován za městskými hradbami na pozemku pražské kapituly. Od roku 1995 je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 4 5 »» »»»

© Martin Patočka