Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života
Publikoval 15. 7. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.
Jak Dole tak i Nahoře.
Začínám Dole, uprostřed temnoty. Hoří tu svíce a je tu ticho. Mihotavé světlo se odráží od gotické klenby a od …kostí. Je jich tu spousty. Tisíce. Ale necítím strach ani bázeň. Vnímám klid a vyrovnanost. Smíření. Se Smrtí i s Životem.
S budováním hřbitovní kaple Všech svatých v Sedleci u Kutné Hory se začalo na počátku 14. století. Dvouvěžová hřbitovní kaple s kostnicí měla dvě podlaží. Nahoře se nacházela kaple a ve spodním patře kostnice. V roce 1421 byla stavba zasažena ničivým požárem založeným husity. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid a v roce 1710 Jan Blažej Santini – Aichel v duchu barokní gotiky navrhl z kostí i ostatní výzdobu.
Kráčím vzhůru. Po kamenných schodech. Po té těžší části Cesty. Zdola Nahoru. Od Temnoty ke Světlu. Zakláním hlavu a ztrácím dech z té výšky nad sebou, která se proplétá mezi gotickými tiárami ohromné stavby až k nekonečné hvězdné obloze nad ní. Strašidelné chrliče střeží mystérium stavitelů katedrál. Temnota mizí, přichází světlo. Po noci den. A stále dokola. V Kruhu. Hledím do úchvatné klenby a usmívám se. Všechno je, jak být má.
Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře, jehož stavba započala roku 1388. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Nebyl totiž vystavěn na popud některé církevní instituce, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou Horou a sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl kostel také vybudován za městskými hradbami na pozemku pražské kapituly. Od roku 1995 je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Publikoval 4. 6. 2015 autor Martin. Štítky kultura.
Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba a kolem spousta dobrých přátel...... radost fotit :o)
A Hop Trop slavili 35 let, tak všechno nejlepší, pánové!!
Publikoval 30. 5. 2015 autor Martin. Štítky cesty.
Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. A tady, tisíc kilometrů od rodných Čech, se vám náhle stane, že přijdete do vesnice a usměvavá vesnická panímáma vám řekne : „Dobrý den, odkudpak jdete?“ Ano je to tak, tady na jihu Rumunska je několik vesnic, kde se domluvíte česky.
Jezdím do Banátu už několik let. Za českými krajany, za přírodou a zážitky, které nikde jinde nenajdete a neprožijete. Ten kraj mi přirostl k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy a s největší pravděpodobností se tam vydám hned příští rok ve stejnou dobu :o) .....zaujaly vás obrázky a chtěli byste to vidět na vlastní oči? Není problém, stačí se přidat!
Publikoval 27. 5. 2015 autor Martin. Štítky cesty.
Herkulovy lázně (rumunsky Băile Herculane), je rumunské město v župě Cara-Severin. Je známo především starobylými římskými lázněmi. Dostalo své jméno podle legendy, jež praví, že Herkules si vyléčil rány, které mu způsobila Hydra, koupelí v místních pramenech. První lázně zde zřídily římské legie, které obsadily starodávnou Dacii. Ad Aquas Herculi Sacras nebo-li Svatá voda Herkulova léčila nejen vojáky, ale také římské úředníky a aristokraty. Pozdější nadvláda Turků a Rakušanů památky na toto období sice překryla jinými stavbami, ovšem dodnes se například v hotelu Roman můžete vykoupat v bazénku, který je dva tisíce let starý. Při vykopávkách se v okolí našlo i šest Herkulových soch. Bronzová kopie jedné z nich dodnes zdobí historické náměstí obklopené chátrajícími lázeňskými paláci. Největší rozkvět zažily lázně v dobách habsburského mocnářství. Kousek od města byla dokonce jedna ze zastávek slavného Orient expresu (nádraží je přímo u důležité silnice E70, která spojuje západ země s Bukureští). Po rozpadu monarchie však začaly lázně upadat a komunistická éra jejich osud téměř zpečetila.
Při procházce lázeňským údolím mi okamžitě přichází na mysl osud chátrajících lázní Kyselka u nás doma. Stav budov je velice podobný, i když tady v Rumunsku je občas vidět snaha o záchranu po štítkem dotací EU. Určitě jsem tu nebyl naposledy, takže osud téhle památky budu i nadále sledovat.
Publikoval 19. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.
Hagia Sofia čili chrám Boží Moudrosti je byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu, jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlo patriarchy byla po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) upravena na mešitu. V roce 1934 byla v rámci Atatürkových reforem sekularizována, od té doby slouží jako muzeum. Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byla největší katedrálou na světě.
Skoro nedýchám. Pomalu se proplétám davem, který ale téměř nevnímám. Pod nohama cítím staletou dlažbu a nad hlavou nesmírný prostor ohromného dómu. Pocit křídel se střídá s tíží, která tlačí k zemi. Ve vzduchu je napětí, které zároveň uvolňuje i poutá. Nikdy jsem na svých cestách tak silně necítil osobnost a sílu nějaké stavby. Automaticky zaostřuji a mačkám spoušť fotoaparátu. Brní mě konečky prstů. Přemýšlím nad historií a začínám rozumět té věčné tahanici různých ideologií o kontrolu nad tímhle místem. Je dobře, že z Hagii Sofii udělal Atatürk muzeum. Takhle „silná“ stavba by neměla sloužit jen jedné víře.
Publikoval 18. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.
Istanbul mi trochu připomíná bájný Babylon. Směsice jazyků, kultur, náboženství, ras ... Když se na chvíli zastavíte a začnete to cíleně vnímat, přechází z toho zrak a motá se hlava :o) Procházím ulicemi, vstupuji do chrámů, plavím se po Bosporu, piji čaj v tavernách, zasněně hledím do poledního slunce i do půlnoční oblohy. A všude potkávám lidi. Fascinují mě. Snažím se je pozorovat, ale nezírat. Já jsem tu na návštěvě, oni doma, musím tedy opatrně. A vždycky předtím než zmáčknu spoušť u fotoaparátu, hledám oční kontakt a "svolení" jestli mohu. Většinou je mi odpovědí úsměv a kývnutí. A nebo se přede mnou odehrává scéna, kdy na "žádost" není čas. Rychle zdvihnu objektiv a "vystřelím". Cítím se pak tak trochu jako zloděj okamžiku, ale snad mi to ti lidé odpustí :o) .....Alejkum Salam lide Istanbulský!
Publikoval 17. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty.
Istanbul... Konstantinopol... Cařihrad... Byzantion. Málokteré město na světě prošlo za svoji historii takovými proměnami jako tato křižovatka kultur na hranici Evropy a Asie. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor. Její název znamená „Ten s úzkým hrdlem“. Hloubka průlivu činí 118 metrů a dlouhý je 31,5 kilometrů. Tato mořská cesta spojuje Černé moře s Marmarským. Podle pověsti přepluli Bospor jako první Argonauti hledající zlaté rouno.
Toulám se tímhle tajemným městem a nasávám atmosféru. Úzké uličky, rušné bazary, velkolepé chrámy. Vůně kadidla, moře a pečeného kebabu. Z minaretů zní volání muezínů k modlitbám, z bazarů zas křik trhovců vychvalujících své zboží. Město je neuvěřitelně živé. Hýří barvami, zvuky a vůněmi. ...a hlavně velmi silným Geniem Loci, starobylým duchem tohoto místa. Tepe. Pulzuje. A když se člověk zaposlouchá, uslyší jak vypravuje. O válkách a krvi, o moudrosti a velkoleposti, ale v současné době hlavně o toleranci a porozumění mezi lidmi různých vyznání i ras, kteří v Istanbulu žijí. Díky za to vyprávění .....Salam Alejkum.
Publikoval 7. 3. 2015 autor Martin. Štítky akce, kultura.
Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a 17. století, krásné prostory mázhausu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…
"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)
Bylo mi ctí a velkým potěšením 5. rondí ples prožít a fotograficky zdokumentovat! Díky :o)
Publikoval 4. 3. 2015 autor Martin. Štítky akce.
Stříbrný medailista z mistrovství světa v běhu na lyžích Lukáš Bauer dal svým sousedům i fanouškům v Božím Daru příležitost ke slavnostnímu uvítání. Místní i přespolní fanoušci připravili v krušnohorském městečku, kde Lukáš Bauer už řadu let žije a trénuje, přivítání hodné mistra. Na náměstí před božídarskou radnicí jej přišlo pozdravit několik stovek příznivců. Mezi gratulanty nechyběl ani starosta Božího Daru - Jan Horník a olympijská medailistka v běhu na lyžích z roku 1972 Helena Šikolová - v současné době tchýně Lukáše Bauera. Atmosféra byla skvělá! Já i můj fotoaparát jsme byli u toho :o).
Publikoval 8. 2. 2015 autor Martin. Štítky akce.
Mrzne. Na střeše obchodního centra Harfa v Praze je slyšet řev motorových pil a škrabání železných dlátek a pilníků. Pod rukama svérázných umělců vznikají sochy ...z ledu. Pravidelné ledové kvádry se mění v postavy české atletiky. Úžasná podívaná! Festival ledových soch je jedna z největších akcí svého druhu v Čechách. Koná se zde v Harfě už počtvrté. Tématem letošního ročníku je Ledová atletika. Přijďte se rychle podívat ...než to roztaje :o) ...stojí to za to!